15

slide1

16

ЛИСТ

від 19.03.2013 р. N 4256/6/18-3115

Про розгляд листа

Державна податкова служба України розглянула Ваш лист <…> щодо реєстрації простого товариства в органах податкової служби при укладенні договорів про спільну діяльність за участі фізичної особи та повідомляє.

Основні положення про спільну діяльність встановлено статтями 1130 - 1143 глави 77 Цивільного кодексу України. Зокрема, за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі об'єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об'єднання вкладів учасників.

За договором простого товариства сторони (учасники) беруть зобов'язання об'єднати свої вклади та спільно діяти з метою одержання прибутку або досягнення іншої мети.

Договір простого товариства, як і усі договори про спільну діяльність, може бути дво- або багатостороннім. Сторонами договору простого товариства, метою якого є отримання прибутку, можуть бути тільки фізичні та юридичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності. Необхідними умовами договору простого товариства є об'єднання вкладів учасників та спільна діяльність з комерційною або іншою метою.

При цьому відповідно до статті 128 Господарського кодексу України громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи. У разі здійснення підприємницької діяльності спільно з іншими громадянами або юридичними особами громадянин має права та обов'язки відповідно засновника та/або учасника господарського товариства, члена кооперативу тощо, або права і обов'язки, визначені укладеним за його участі договором про спільну діяльність без створення юридичної особи.

Оподаткування спільної діяльності на території України без створення юридичної особи здійснюється відповідно до пункту 153.14 статті 153 Податкового кодексу України (далі - ПКУ).

Згідно із пунктом 64.6 статті 64 ПКУ та пунктом 3.5 розділу III Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 N 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2010 за N 1562/20300, на обліку в органах державної податкової служби перебувають угоди про розподіл продукції, договори управління майном та договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені ПКУ. Порядок ведення обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи затверджений наказом Міністерства фінансів України від 28.10.2011 N 1352.

Зазначений Порядок застосовується до тих договорів про спільну діяльність, за якими господарська діяльність провадиться на території України, або метою яких є отримання доходів, що підлягають оподаткуванню відповідно до розділу III ПКУ, та уповноваженим платником у частині ведення обліку є платник податку на прибуток.

Таким чином, кожен учасник договорів про спільну діяльність, на які не поширюються особливості податкового обліку та оподаткування спільної діяльності, визначені пунктом 153.14 статті 153 ПКУ, перебуває на обліку в органах ДПС та виконує обов'язки платника податків самостійно. Для цілей оподаткування дві особи чи більше, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності.